• Zprávy ze školy

  • Březen ve škole
   Školní okna zdobí zajíci a rozkvetlé stromy. Ve třídách zazněly pranostiky vztahující se k měsíci březnu. Uveďme si alespoň některé:
    Suchý březen, studený duben, mokrý máj - bude v stodole ráj.
    V březnu vítr, v dubnu déšť - pak jistě úrodný rok jest.
    Březnové slunce má krátké ruce.
    Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
   S dětmi tvoříme podle nápadů pro jaro a Velikonoce a pilně se připravujeme na Velikonoční prodejní výstavu, která se bude konat na OÚ v  Bratronicích ve středu  8. dubna. Můžete se těšit na barevné misky z keramiky, ve kterých vypěstovali žáčci osení, ozdobili je zápichem vlastnoruční výroby (vajíčka, květiny, ptáčči z  filcu). Výstava bude plná dalších pěkných dekorací (kuřátka, zajíčci, ptáčci, ozdobené plůtky, věnečky, větvičky, řeřicha ve skořápkách...), které Vám zpříjemní velikonoční čas. Srdečně Vás zveme na tuto akci. Pokud budeme nuceni přesunout termín, včas se náhradní datum dozvíte. V úterý 3. března potěšila Petra se svou zumbou „Malá mořská víla“ děti z  MŠ, tanečky a soutěže si děti užily v tělocvičně školy. Jarní prázdniny pro žáky ZŠ proběhly v posledním termínu od 9. do 13. března. Věříme, že je děti strávily i na českých horách s trochou sněhu. Rizikové destinace v italských Alpách a podobnou  zahraniční  dovolenou  s oblastmi  ohroženými  koronavirem  rozumní  rodiče  buď nenavštívili,  nebo  sledovali  informace  a  doporučení  týkající  se  cestování  na  stránkách
   Ministerstva zahraničních věcí. Apelovali jsme na rodiče, kteří se se svými dětmi vrátili z dovolené z některých rizikových oblastí, a doporučili jsme jim, aby se řídili pokyny MZ (www.mzcr.cz). Bohužel strach z onemocnění a nákazy koronavirem panuje i mezi námi. Bedlivě sledujeme pokyny pro školy od Ministersva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a příslušné krajské hygienické stanice.
   V měsíci  březnu  měly  probíhat  i  jiné  akce  jako  např:  keramika  s Martinou. 16. 3., 23. 3. klub komunikace v anglickém jazyce s Jitkou. Nejvíce se děti těšily na spaní ve škole. Z 20.  na 21.  3. jsme měli strávit noc ve škole a jako každý rok si užít Noc s Andersenem. Buhužel díky mimořádnému opatření MZČR: Zákaz vzdělávání na všech typech škol pro potřebu ochrany před výskytem a šířením onemocnění COVID-19 (ode dne 11. března
   2020) musíme veškeré plánované akce přesunout. V souladu s pokynem a doporučením MŠMT budeme využívat distanční formu výuky – zadávání úkolů pomocí e-mailu, EduPage komplexního e-learningového modulu apod.
   Za školní kolektiv Martina Ludvíková

    

   Co se děje ve škole a školce
   Škola i školka uzavřela po prázdninách své brány dětem a žákům.  Pedagogičtí  pracovníci-  učitelé,  asistenti  a
   poradenští  pracovníci  školy  pracují,  dle  doporučení ministerstva zdravotnictví a školství, nejčastěji ze svého
   domova.  Ve  škole  jsou  v  pracovní  dny  od  8  do  12  hod. přítomni  nepedagogičtí  zaměstnanci  školy,  kteří  mají, prozatím, za úkol školu i školku pečlivě uklidit, vyčistit a především vydezinfikovat.
   Učitelé, děti a rodiče se rychle zvládli naladit na vlnu domácího vzdělávání. Děkujeme tedy všem, hlavně rodičům, za doposud bezvadnou spolupráci při vzdělávání dětí. Většina dětí plní úkoly s nadšením. Budeme se všichni snažit, aby nám tento zápal vydržel až do konce uzavření škol. Nikdo zatím nedokáže odhadnou, jak dlouho bude tato situace trvat. Důležité ale je, abychom byli všichni zdraví - a to jak po fyzické, tak po psychické stránce. Nebojte se, učení snadno doženeme po návratu do školy, nebo v příštím školním roce.

    

   Ošetřovné
   Formuláře na ošetřovné jsou k dispozici ve škole, každý všední den od 8 do 12 hod. Potvrzené a vyplněné formuláře vám vydají nepedagogičtí zaměstnanci školy. 
   DĚTSKÉ ROUŠKY
   Paní starostka zajistila pro děti z obce roušky. Prosíme ty, kteří by měli zájem o roušky pro děti, aby napsali SMS zprávu paní učitelce z MŠ Věře Vrškové na tel. číslo MŠ: 774 462 192 . Do zprávy napiště jméno dítěte a vaši adresu. Zaměstnanci obce pak roušky donesou až k vám domů.
   Kontakty do školy: web: https://zsamsbratronice.edupage.org/? (stránky průběžně aktualizujeme)
   tel. na ředitelku:774 462 120, e- mail: zsms.bratronice@seznam.cz, reditel@zsbratronice.cz
   kontakty  na  jednotlivé  vyučující   a  také  přehledy  domácí  práce  pro  děti  a  žáky najdete na https://zsamsbratronice.edupage.org/job/
   V případě dotazů, přání, připomínek, potřeby pomoci... nás neváhejte kontaktovat.
   Především hodně zdraví a psychické pohody přeje za všechny ze školy
   Vendula Holmanová


   Zprávy ze školy a školky

   Měsíc leden je za námi, vysvědčení byla rozdána, školní rok 2019/20 se přehoupl do své druhé poloviny...

   Jak všichni víme, letošní zima našim dětem vůbec nepřeje, a tak když už jsme se nemohli dostatečně vyřádit na sněhové nadílce, užili jsme si alespoň v nové tělocvičně, nebo při různých akcích jako např:

   9. a 23.1. na keramice s Martinou (k tomu ještě 14tého i s rodiči), 17.1. nás navštívil Cirkus Cecilka a 28.1. si děti školou povinné zazpívaly, pobavily se a snad se i trochu poučily při hudebním pořadu Já, písnička.

   Užili si snad i jejich rodiče – tím nemyslím v týdnu od 13. do 17. ledna, kdy se konaly třídní schůzky :)), ale na školním plese v sobotu 18. 1. Byl to v pořadí již 15. ples, tentokrát s podtitulem „Noc filmových hvězd“. Kostýmy měly nápad a šmrnc, účast byla tak akorát, na parketě jsme se tudíž nemuseli nijak mačkat. Bohatá tombola o 350 cenách se zcela vyprodala a dětem tak do pomyslné kasičky přibyly penízky jako přilepšení na výlety či jiné školní akce. Tímto bychom chtěli poděkovat všem sponzorům i účastníkům, doufáme, že se sejdeme při „plesání“ i v roce příštím...

   Za kolektiv pracovníků školy Jana Sochorová

    

   Plánované akce na měsíc ÚNOR

   12. února- zasedání školeské rady

   13. února- Perníková chaloupka- zdobení perníčků s

   Michalem pro MŠ

   - keramika s Martinou

   14. února- valentýnská zumba show pro žáky ZŠ

   20. února- Divadlo Věž v kině Hutník Kladno pro MŠ

   27. února- Sférické kino ve škole pro MŠ a ZŠ

   - keramika s Martinou

   Děkujeme všem sponzorů 15. školního plesu i všem, kteří se zúčastnili. V příštím roce se na Vás budeme opět těšit, tentokrát ve stylu Maškarního Karnevalu :-)

   Vendula Holmanová


    

   ZE ŠKOLNÍ JÍDELNY

   V loňském roce jsme uvařili 19 022 obědů,což je v průměru 107 obědů denně. Máme 127 strávníků (v MŠ 33 dětí, v ZŠ 75 dětí a 19 zaměstnanců). Dodržujeme nutriční doporučení, snažíme se, aby strava byla pestrá. Nejvíce nám záleží na tom, aby dětem v naší škole a školce chutnalo. Navíc dětem stále poskytujeme pitný režim, kde nabízíme čaj černý, ovocný i ledový bílý, šťávy, džusy a mléčné nápoje. Džbán s vodou mají v jídelně MŠ i ZŠ děti k dispozici stále. Jako každý rok jsme se zúčasnily školení pořádaných pro zaměstnance školních jídelen, které vedla p. Dragounová (Hygienická stanice) a p. Kadlecová (lektorka, která upozorňuje na změny v legislativě týkající se stravování). Budeme rádi, když do kuchyně přinesete nějaké Vaše recepty na chutné, zdravé jídlo. Pokud to bude v našich silách, rádi zařadíme do jídelníčku něco nového :-)

   Monika Řeháková

    

   Plánované akce na měsích LEDEN:

   9. ledna- keramika s Martinou

   13.- 17. ledna- individuální konzultace pro zákonné zástupce

   14. ledna- keramika s Martinou pro rodiče s dětmi- glazování

   15. ledna- pedagogická rada

   17. ledna- cirkus Cecilka pro MŠ a ZŠ

   18. ledna- ples školy „Noc filmových hvězd“ od 20.00 hod. v Sokolovně Bratronice

   28. ledna- hudební pořed „Já písnička“

   30. ledna- vysvědčení pro žáky ZŠ

   31. ledna- pololetní prázdniny pro žáky ZŠ

   Vendula Holmanová


    

   Kroužek pěveckého sboru

   Vánoce,Vánoce přichází k nám........…

   Touto písní přivítáme všechny diváky na našem vánočním koncertu v kostele Všech svatých v Bratronicích 12.prosince 2019 od 17.30 hod. Na vystoupení celý náš dětský sbor pilně trénoval a muzicíroval každé pondělní odpoledne. Jen těch textů, co se děti musely naučit. A přestože do našeho sboru chodí hodně prvňáčků a ti ještě všichni číst neumějí, zvládli jsme toho opravdu hodně. Troufli jsme si i na vícehlasé provedení některých písní. Učíme se poslouchat jeden druhého a vnímat jakou to dokáže udělat krásu, když nám to ladí. Do kroužku pěveckého sboru chodí tento školní rok 35 dětí ze všech pěti ročníků základní školy. Z tohoto počtu jsou jen čtyři kluci a my jsme za ně moc rádi. Děti jsou rozděleny do dvou skupin podle hlasového rozsahu (alty, soprány). Starší a zkušenější zpěváci a zpěvačky našeptávají do oušek správné tóny těm malým a tím moc pomáhají práci celého sboru.

   K téměř dokonalosti nám pomáhá náš flétnový soubor svými doprovody a také paní Tereza Nováková, která nám svými tóny na housličky dotváří tu pravou muzikantskou náladu na našich vystoupení.

   Děkujeme tímto rodičům i všem divákům, kteří nás podporují na koncertech svou přítomností i potleskem. Vaše pochvala je pro nás pro všechny obrovskou odměnou.

   Vedoucí sboru: S. Hříbalová a L. Kalmusová

    

   Poděkování sponzorům

   Naše velké poděkování patří všem rodičům i přátelům školy, kteří nás sponzorují, podílejí se na organizaci mimoškolních akcí a investují do různých pomůcek do školy a školky. Děkujeme paní Heleně Proškové za LEGO stavebnici pro školní družinu a také paní V. Dvončové za zbytky výtvarného materiálu - klubíčka, bavlnky, výplň do polštářků atd. Naše děti materiál využijí v hodinách pracovní a výtvarné výchovy a také v ŠD. Děkujeme také manželům Cimprichovým a Ludvíkovým, kteří zakoupili koberec pro výuku Aj a pomůcky na hodiny Ma a panu V. Janoutovi a P. Dědinovi za zakoupení pískoviště pro děti z MŠ. Pan Janout a pan Cimprich nám udělají do konce roku ještě radost pořízením nových přehrávačů, které využijeme např. při hodinách HV a Aj.

    

   Plánované akce na měsíc PROSINEC

   4. prosince- florbalový turnaj ČEPS Cup Dívky

   5. prosince- Čertí show s Michalem v MŠ- perníková zmrzlina, vystoupení pěveckého sboru školy u stromečku před OÚ

   11. prosince- zasedání školské rady- poslední ve volebním období, vánoční dílničky ve škole- 14.30-16.30 hod.

   12. prosince- zdobení perníčků s Michalem v ZŠ, vánoční koncert pěveckého sboru školy v kostele Všech svatých v Bratronicích

   13. prosince- Preventivní program „Divadlo ve Tři“ pro ZŠ, vystoupení kroužku Zumba MŠ od 15. 45 hod v tělocvičně školy, kterou slavnostně otevřeme :-)

   16. prosince- florbalový turnaj ČEPS Cup hoši, Dárkohraní v MŠ Cvrčkové od 16. 30 hod.

   17. prosince- Canisterapie s Filipen, Borůvkou a Fidorkou pro ZŠ a MŠ

   18. prosince- Dárkohraní v MŠ Berušky od 16. 30 hod.

   19. prosince- Keramika s Martinou od 16 hod., v odpoledních hodinách montáž šatních skříněk

   20. prosince- Vánoce ve škole, kouzelné představení Kellner pro ZŠ a MŠ

   od 23. prosince 2019 do 3. ledna 2020- vánoční prázdniny, přerušení provozu MŠ...

   … a na všechny se budeme těšit v novém roce 2020 :-)

   Vendula Holmanová

    

   15. ŠKOLNÍ PLES

   Srdečně zveme všechny příznivce naší školy na 15. ples školy, tentokráte s podtitulem „ Noc Filmových Hvězd“. Ples opět pořádáme v Sokolovně Bratronice, 18. ledna 2020 od 20.00 hod. Vystoupí starší tanečníci z kroužku Zumba, těšit se můžete také na zábavné soutěže, zahraje kapela LH Band. Budeme rádi za sponzorské dary, které přijímáme už nyní v kanceláři školy ve všední dny od 7.30 do 16 hod. Prodej vstupenek bude zahájen po vánočních prázdninách od 6. ledna 2020. Cena vstupenky je 150 Kč a zakoupit ji můžete v kanceláři školy, nebo v sokolovně před plesem :-)

   Těšíme se na Vás... zaměstnanci školy a školky


    

   Zprávičky z naší školičky

    

   Ještě jsme se nestačili ani rozkoukat, a už nám listopad hlásí příchod zimy.

   V září nastoupilo do naší MŠ 11 nováčků. Adaptace dětí se samozřejmě v prvních dnech neobešla bez ranních slziček našich nejmladších, ale během velmi krátké doby si děti zvykly na každodenní, pravidelné rituály a zjistily, že paní učitelka je vlastně bezva parťák. Velmi pomohl vstřícný přístup a ochota rodičů, kteří byli s adaptačním programem seznámeni již v červnu na informační schůzce.

   Vzhledem k příznivému počasí jsme si s dětmi užili krásný podzim. Zapojili jsme se ke školnímu projektu ,,Zdravá strava“. Naším cílem bylo, děti motivovat formou her, písní, tematických pohádek a pracovních listů, k zdravějšímu způsobu života. V říjnu jsme zapojili rodiče do projektu ,,Mamko, taťko pojď si hrát“. Úkolem pro rodiče bylo vyrobit doma s dětmi z přírodních materiálů ,,Skřítka podzimníčka“. Všem, kteří se zapojili, patří poděkování a uznání za kreativitu i rozmanitost výrobků. Věříme, že si to s dětmi, jak se patří, užili.

   V listopadu proběhnou dobrovolné individuální konzultace pro rodiče, kteří mají zájem se informovat o znalostech, dovednostech a chování svých dětí. Dále nás ještě čeká dopoledne plné tance a her s Podzimní vílou. Navštíví nás bioložka, ochranářka a zakladatelka nadace ,,Chráníme mořské želvy“ Hana Svobodová, kterou jste mohli vidět v pořadu České televize ,,Češi zachraňují svět“.

   Všem čtenářům přejeme dobrou náladu i v následujících sychravých dnech a v prosinci se těšíme na společné předvánoční akce.

   Za kolektiv MŠ a ZŠ Bratronice Soňa Hříbalová

    

   Plánované akce v LISTOPADU:

    

   1. listopadu- den volna pro žáky ZŠ

   6. listopadu- nácvik požárního poplachu ZŠ a MŠ, pedagogická rada

   12. listopadu- Branný den pro žáky 4. a 5. ročníku,  pro ostatní žáky ZŠ projektový den „Dopravní výchova“

   12. a 13. listopadu- třídní schůzky pro zákonné zástupce žáků ZŠ

   14. listopadu- vzdělávací program „Chráníme mořské želvy“ pro žáky ZŠ a MŠ, keramika s Martinou

   18. listopadu- Vítání občánku na OÚ Bratronice

   18.- 22. listopadu- konzultace pro zákonné zástupce dětí MŠ

   20. listopadu- zumba MŠ „Podzimní víla“

   21. listopadu- Dopravní výchova- teorie pro žáky 4. ročníku, keramika s Martinou

   30. listopadu- Vánoce v Sokolovně- prodej výrobků dětí z MŠ a ZŠ- spolupráce s obcí a místními občany (maminkami)

   Zaměstnanci školy přejí všem čtenářům krásné podzimní dny :-)

   Vendula Holmanová


    

   Žáří ve škole

    

          Máme zdárně za sebou první měsíc nového školního roku 2019/2020. Ve škole šlape vše jak má (téměř), i prvňáčci si velice rychle zvykli na nový režim a povinnosti. 

           Školní družina rozjela opět kroužky a klubíky dotované EU - „Učení je zábava“. Děti se přihlásily v opravdu hojném počtu.  Jana Sochorová začala s čtenářským klubíkem vydávat školní časopis „Školárium“ a k lásce ke knihám a čtení vede žáky také Kamil Libich. Martina Ludvíková pomáha dětem ohroženým školním neúspěchem při doučování. Komu nestačí čeština navštěvuje klub Komunikace v cizím jazyce. Markétka Maryšková vede Klub zábavné logiky a deskových her a Zuzana Ernstová již druhým rokem vede zvídavé žáčky v Badatelském klubu.

   Školní družina nabízí také další kroužky - do nově otevřeného kroužku Malý zdravotník, vedeného Jaruškou Steckovičovou, chodí devatenáct žáků, kroužek sborového zpěvu vede Lada Kalmusová a Soňa Hříbalová a letos už mají i trojhlasé písně. Děti budou také moci opět navštěvovat keramiku s paní učitelkou Martinou. Konkrétní termíny setkání budou včas zveřejněny.

          V září také proběhl tradiční posvícenský fotbálek tatínkové proti AFK Bratronice a v přestávce mezi poločasy hrály všechny přítomné děti bez rozdílu věku minifotbal

   v opravdových dresech. Vybralo se 1704 Kč,- za což všem zúčastněným děkujeme. Hodně zdraví přejeme pánům, kteří se při klání zranili a doufáme, že na sport nezanevřou. Těšíme se na další podobné setkání :-)

    

   Zuzana Ernstová

   Plánované akce na měsíc ŘÍJEN

    

   2. října- Dopravní výchova pro 4. ročník (praxe na dopravním hřišti Kladno)

   3. října- Zasedání školské rady

   10. října- Keramika s Martinou

   16. října- Projektový den „Zdravá strava“, vaření s Michalem na téma „zdravé svačiny“

   25. října- Vánoční focení ZŠ, MŠ

   29. a 30. října- Podzimní prázdniny pro žáky ZŠ

   31. října a 1. listopadu- Dny volna pro žáky ZŠ

   Vendula Holmanová

   Zasedání školské rady

    

        Zasedání školské rady proběhlo 3. 10. 2019, přítomni byli všichni členové rady a dva hosté- ředitelka školy Vendula Holmanová a zástupkyně Lada Kalmusová. Na programu setkaní bylo schválení Výroční zprávy školy za školní rok 2018/2019, zhodnocení plnění úkolů z posledního zasedání, vyřizování a diskuze nad podněty ze stran zákonných zástupců dětí a žáků, prohlídka tělocvičny školy a naplánování dalšího setkání, které proběhne v polovině prosince. Podrobnou zprávu ze zasedání lze najít na webových stránkách školy: https://zsamsbratronice.edupage.org/

   Martina Ludvíková

    


    

   Prázdniny ve škole a školce

   Školáci a školkáčci si v létě užívali zaslouženého odpočinku, ale ve škole se pilně pracovalo. Především nepedagogičtí zaměstnanci připravovali školu a školku na příchod nového šk. roku 2019/2020. Všechno se ve škole muselo vyprat, vyčistit, uklidit, roztřídit, často i zašít...

   Ale ani pedagogové nezaháleli celé prázdniny. Vyráběla se nová tabule, bylo potřeba přestěhovat učebny, připravit potřebné dokumenty a také školu a školku pěkně vyzdobit a načančat, aby se dětem u nás líbilo :-)

    

   Nový školní rok

   Školní rok 2019/2020 začal 2. září. Do školy nastoupilo rekordních 76 žáků, do školky nakonec jen 34 dětí. Máme tedy ještě 6 volných míst.

   Prvňáčky s rodiči a dokonce i s prarodiči přivítala ve škole třídní učitelka Jana Sochorová, paní ředitelka Holmanová a paní starostka Knížetová. Děti dostaly pěkné dárečky , které pro ně připravila škola i paní starostka. Přejeme dětem, aby byly ve škole spokojené, našly si kamarády a aby měly radost z učení a poznávání.

   Starší školáky přivítaly třídní učitelky v jejich třídách, druháky Martina Ludvíková, třetí a pátý ročník Lada Kalmusová. O čtvrťáky se postarala paní učitelka Jaroslava Steckovičová a pan učitel Kamil Libich. Jejich třídní učitelkou je Jana Sochorová, ale ta měla spoustu práce s vítáním prvňáčků a s předáním základních informací rodičům. Všechno se ale určitě nestihlo probrat, proto zveme rodiče do školy znovu na informační schůzku, která je naplánovaná na 10. září. Vedení školy se opět ujala Vendula Holmanová, která se vrátila po mateřské dovolené. Paní Kalmusová se tedy může opět naplno věnovat dětem :-)

   Veškeré info o škole se dozvíte na našich webových stránkách www.zsamsbratronice.edupage.org, kde najdete také všechny kontakty do školy a školky, školní jídelny a družiny. Rádi vás také přivítáme ve škole osobně.

   Všichni zaměstnaci školy přejí všem čtenářům hezký začátek podzimu.

   Vendula Holmanová


    

   Naše školička na výletech a ve sportu

   Po roce vánoce přicházejí……. – ó nikolivěk, ale opět konec školního roku, na který se těší především naše veselá školní mládež.

   Ale vezměmež to hezky od konce.

   Příští týden (konkrétně 21.června) nás čeká zajímavý výlet k Lysé nad Labem do historické vesnice umění a bylinné zahrady „Botanicus“. A v posledním týdnu již tradičně, naučný výlet s Lesy ČR (to si zase opečeme dobré buřtíčky).

   Čím vlastně letošní školní rok začal? Též tradičně, tedy pětidenním adaptačním pobytem ve Stradonicích (hotel Klamovka).

   Skoro hned po té se naše florbalová reprezentace („ženy a muži“) úspěšně zúčastnila okresních kol ve florballu; bohužel postupy do krajských kol nám (o páně učitelův fous) unikly. Nevadí, neboť nám v prvním a druhém ročníku vyrůstají slibné naděje.

   Rovněž bohužel i turnaje ve vybíjené a malé kopané pořádané ZŠ Libušín jsou letos poněkud zamhlené (zřejmě se budeme muset těšit až napřesrok).

   Vraťme se k výletům. Báječný březnový výletek si užili prvňáčci v Legu Kladno.

   Skvělá byla květnová návštěva Národního zemědělského muzea v Praze (3.,4.,5.ročník). Prohlídka s dvojprogramem – Význam vody a Co se jedlo, jak a na čem vařilo od pravěku po dnešek. A ty úžasné exponáty historických traktorů, paráda.

   Naši žáčci měli evidentně ze všech výletů upřímnou radost (i proto, že se nemuseli v daný den učit-však mi dospěláci jsme nebyli v jejich věku jiní).

   Přejeme všem žúžo prázdniny, poklidné a veselé dovolené. Uvidíme se až v zááááří (eventuálně budeme „vyvolávat“ fotky z prázdnin).

   Zdraví Vás všichni dospěláci školou povinní.

   Zapsal: Kamil Libich


   Zprávičky z naší školičky   V naší MŠ se každý týden věnujeme určitému tématu – roční období, vesmír, doprava, povolání, svět zvířat. Povídáme si, vyrábíme z různého materiálu rozličnými výtvarnými technikami, malujeme, zpíváme písničky, které s tématem souvisí. Děti si procvičují svoji kreativitu a dovednosti. S kuchařem jsme si vyzkoušeli udělat müssli, viděli jsme vystoupení cirkusu Cecilka, ve sférickém kině jsme se dozvěděli o fázích Měsíce a znameních zvěrokruhu, zatančili si se zumbicí Petrou a shlédli několik loutkových divadelních představení.

   15. dubna se konal v Základní škole zápis do 1. ročníku. Vzhledem k celoroční pravidelné přípravě v předčtenářské a předmatematické gramotnosti byly děti k zápisu dobře připravené. Do 1. ročníku bylo přijato 16 dětí z Bratronic, Dolního Bezděkova, Bělče a Sýkořice.

   Zápis k předškolnímu vzdělávání proběhl v naší MŠ 13. května. K zápisu se dostavilo 14 rodičů i se svými dětmi, které měly možnost pohrát si a prohlédnout prostory školky. Se všemi zapsanými dětmi se uvidíme v září 2019. Kapacity MŠ je 40 dětí, zbývají 3 volná místa.

   Slavnostní rozloučení s našimi předškoláky proběhne v pátek 14. června, kdy si jako každoročně opečeme špekáčky a přespíme ve školce.

   Provoz MŠ bude přerušen od 8. 7. do 23. 8. 2019.

   Semencová Eliška


    

   Jaro ve škole

   Měsíc březen nám hned na svém počátku přinesl zasloužené jarní prázdniny. Všichni jsme si odpočinuli, načerpali energii pro další školní období a snad se už konečně zbavili potvůrek „bacilů“, které nás pořádně v předchozím čase potrápily. Jaro vstoupilo do všech vyučovacích hodin a okna školy již zdobí slunečnice a pestrobarevní motýli z papíru. 25. března proběhne fotografování třídních kolektivů a pro zájemce pan Suchopár vytvoří fotografie jednotlivců i skupinek kamarádů nebo sourozenců, což je mezi žáky velice oblíbené pro vzpomínku na školní léta. 26. března k nám zavítá divadlo paní Z. Fricové s představením Hraní o pejskovi. 29. března naši prvňáčkové a vybrané děti ze školní družiny navštíví Lego v Kladně.

   Školní projekty

   Naše škola je i v tomto školním roce zapojena do mnoha projektů, podrobnější informace o projektech si můžete přečíst na stránkách školy nebo na uvedených odkazech. Například projekt: Místní akční plán II rozvoje vzdělávání pro ORP Kladno FB odkaz: https://www.facebook.com/MAP2Kladno/. Dále projekt: Šablony II - "Učení je zábava II" (OP VVV, výzva 63 - od října 2018) http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vyzvy-c-02-18-063-a-02-18-064-sa... Šablony pro ZŠ, MŠ a nově i pro ŠD: školní asistenti, vzdělávání ped. pracovníků, tandemová výuka, spolupráce pedagogů, kluby - čtenářské, cizí jazyk, badatelský, logika a deskové hry, doučování žáků ohrožených školním neúspěchem. Nebo projekt: Učení je zábava (OP VVV, Výzva 22, dotační titul financován z EU - do září 2018). Šablony MŠ: Školní asistent (12 měsíců, 1/2 úvazku), Osobnostně sociální rozvoj předškolních pedagogů (DVPP 16 hod pro 3 pedagogy), Sdílení zkušeností pedagogů z různých škol prostřednictvím vzájemných návštěv (pro 3 pedagogy), Prevence logopedických vad a problémů komunikačních schopností u dětí v MŠ (DVPP 60 hod pro 1 pedagoga). Šablony ZŠ: Vzdělávání ped. pracovníků ZŠ (matematická gramotnost, DVPP 16 hod pro 1 pedagoga), Vzdělávání ped. sboru ZŠ zaměřené na inkluzi (DVPP 8 hod pro 4 pedagogy), Vzájemná spolupráce pedagogů ZŠ (vzájemné hospitace, reflexe a konzultace, pro 6 pedagogů), Sdílení zkušeností pedagogů z různých škol prostřednictvím vzájemných návštěv (pro 4 pedagogy), Tandemová výuka (pro 2 pedagogy), Čtenářské kluby (2 pedagogové na 2 roky), Klub zábavné logiky a deskových her (1 pedagog na 2 roky), Doučování žáků ohrožených školním neúspěchem (1 pedagog na 2 roky). http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vyzvy-c-02-16-022-a-c-02-16-023-... Zajímavé jsou i projekty: Noc s Andersenem http://www.nocsandersenem.cz/o-projektu.html: zodpovídá Mgr. Jana Sochorová + http://celeceskoctedetem.cz/, Nenech to být (prevence šikany): zodpovídá Mgr. Martina Ludvíková, www.recyklohrani.cz: po celý rok sbíráme použité baterie a drobná nefunkční elektrozařízení v ZŠ i MŠ, Ovoce do škol http://www.ovocedoskol. szif.cz/web/Default.aspx: i letos odebíráme každé pondělí ovoce a zeleninu zdarma pro žáky ZŠ od firmy Bovys.cz, nově i mléko či mléčné výrobky.

   Co nás čeká v dubnu?

   12. 4. Noc s Andersenem pro pilné a vzorné dětské čtenáře
   15. 4. Zápis do 1. ročníku ZŠ od 14:30 – 17:30 hod/ důležité informace a dokumenty ke stažení k zápisu do ZŠ najdete na stránkách školy https://zsamsbratronice.edupage.org/
   18. 4. – 22. 4. Velikonoční prázdniny

   Příjemné a usměvavé jarní dny za celý kolektiv školy přeje Martina Ludvíková!


    

   Zprávy ze školy a školky

   První pololetí i jednodenní pololetní prázdniny jsou za námi, prvňáčkové dostali svá první krásná vysvědčení, a ani ostatní žáci nepřišli zkrátka – i oni se dočkali nejen zasloužených známek, ale v měsíci únoru i pořádné sněhové nadílky. Dlouho nám však nevydržela, místo ní tu máme jaro, což vlastně také není špatné. Bohužel ono časté střídání teplot a jistá „nevymaroděnost“ žáků nahrává opět našim neviditelným nepřátelům – bakteriím a virům, se kterými letos bojujeme snad víc než v jiných letech, a stále ne, a ne je přemoci...

   Měsíc únor byl bohatý i na školní akce:

   14. 2. jsme si připomněli Valentýna a žáci 4. ročníku se účastnili přednášky v rámci Dopravní výchovy. 18. 2. k nám zavítalo sférické kino a 20. února čeká „školkáčky“ ještě kuchařská show na téma Zdravé müsli.

   Na závěr jsem si nechala naši každoroční akci – školní ples. V pořadí již 14. ples školy byl snad ještě povedenější než jindy. Výzdoba ve stylu „Jungle“ byla naprosto famózní (velký dík patří p. učitelkám z naší školky!) a hudební doprovod kapely Ikaros ozvláštněný hrou barevných světel rovněž neměl chybu. Úžasná byla i dvě večerní vystoupení – první v podání skupiny Ženy v akci a druhé za vedení Petry B. (naší zumbice) a jejích zumbic.

   Věříme, že i tentokrát jste se dobře bavili, všem, kteří nám věnovali sponzorské dary, moc děkujeme a děkujeme i za tolik potřebné penízky na výlety a exkurze našich dětí získané prodejem tomboly. Ještě jednou děkujeme a budeme se těšit zase za rok.

   Za kolektiv pracovníků školy

   Jana Sochorová


   Příspěvek do novin - školní jídelna

   V loňském školním roce jsme uvařili 18 506 obědů, což je v průměru 105 obědů denně. Dodržujeme nutriční doporučení, snažíme se, aby strava byla pestrá. Nejvíce nám záleží na tom, aby dětem v naší škole a školce chutnalo. Máme 127 strávníků ( v MŠ 40 dětí, v ZŠ 69 dětí a 18 zaměstnaců).

   Po dlouhodobém působení ve školní jídelně odešla v září tohoto roku do důchodu paní Milada Vyhnanovská. Přejeme jí hodně zdraví, spokojenosti a děkujeme za léta věnovaná vaření našim strávníkům.

   Hlavní kuchařkou je nyní paní Irena Štáfková a o vedení školní jídelny se stará paní Monika Řeháková.

   M.Řeháková


    

            „Ten vánoční čas, dočkali jsme zas“..

             Vánoční čas – jedno z nejkrásnějších období roku, kdy je všude vidět mnohem více úsměvu, radosti a i dospěláci mají trochu více času si na chvilku odpočinout.

            I v naší škole a školce jsme bedlivě poslouchali, kdy už Vánoce zaklepou na dveře. Děti z pěveckého sboru se zúčastnily rozsvícení stromečku v Bratronicích a zazpívaly panu Mikuláši. Děti z mateřské školky pečlivě natrénovaly krásná vystoupení a společně se svými rodiči si užily „Dárkohraní“ ve svých třídách. 14. prosince děti pěveckého a flétnového souboru připravily hudební dárek pro všechny diváky bratronského kostela. 19. prosince odpoledne měly šikovné paní učitelky ze školy připravené vánoční dílny, kde si děti malovaly perníčky, vyráběly mýdla i jiné vánoční dekorace. Vánoční čekání jsme zakončili rozdáním dárků a posezením ve třídách s vánočními zvyky 21.12.

   Mezi svátky přejeme všem dosti odpočinku. Děti z MŠ se do školky vrátí 2. 1. 2019. Žáci ZŠ mají volno prodloužené a nastoupí do školy 7. 1. 2019.

             Rádi bychom všem popřáli krásné vánoční svátky, hodně zdraví a úspěšný, pohodový nový rok 2019.

             Lada Kalmusová


    

   ZPRÁVIČKY Z NAŠÍ ŠKOLIČKY 

   Začátek školního roku nám dopřál opravdu krásné babí léto, které jsme si společně s dětmi jak se patří užili.

   Září bylo pro naše nováčky adaptačním obdobím. Bez slziček se to samozřejmě neobešlo, ale upřímně, komu by se chtělo z ničeho nic opustit nejbezpečnější objetí a zůstat s cizí paní v cizím prostředí? Děti to však zvládly skvěle a troufám si říct, že dnes bez výjimky chodí do školky samé usměvavé tváře.

   Říjen a listopad jsme se věnovali podzimu jako takovému. Začali jsme poznáváním plodů podzimu všemi smysly. Děti měly možnost ovoce a zeleninu ochutnat v různých podobách (sušené, pečené, vařené). Vyzkoušely si s přírodním materiálem výtvarně tvořit. Do tvoření se zapojili i rodiče. Společně s dětmi vyrobili „Skřítky podzimníčky“, kterými jsme si vyzdobili vstupní prostor do naší MŠ. Všem zúčastněným patří vřelé díky a poklona za netradiční a originální nápady. V říjnu jsme odstartovali pravidelnou přípravu na školu nazvanou „Předškolák“. Děti, které půjdou v dubnu 2019 k zápisu (letošní rok je to 18 dětí) se dvakrát týdně scházejí k procvičování grafomotoriky, prostorové orientace, předčtenářské a předmatematické gramotnosti. Děti pracují s chutí a nadšením. Držíme palce, aby jim to co nejdéle vydrželo.

   Vánoční svátky se kvapem blíží. V dnešní uspěchané době zkuste zpomalit a najít si chvilku pro sebe a své nejbližší. A tak neváhejte a přijďte si poslechnout, v pátek 14. 12. 2018 od 18 hodin do kostela Všech Svatých, školní pěvecký a flétnový soubor, který se zaručeně postará o nezapomenutelný zážitek plný předvánoční pohody.

   Soňa Hříbalová

    

   Personální změny ve škole a školce

    

        Od 19. listopadu nastupuje současná pověřená ředitelka Vendula Holmanová na mateřskou dovolenou. Na její místo pověřila starostka obce Mgr. Ladu Kalmusovou, zástupkyni ředitelky. Pokud půjde vše podle plánů, vrátí se paní Holmanová po vyčerpání mateřské a řádné dovolené (přibližně v průběhu července 2019) zpátky do školy.

        Na místo angličtinářky nastoupí paní Pavlína Černá, která má zkušenosti s výukou angličtiny na kladenských školách, také se soukromou výukou dětí, několik let strávila v zahraničí.

        Jelikož má ředitelka školy ze zákona sníženou přímou pedagogickou činnost, v případě naší školy vyučuje ředitelka pouze 10 hod./týden, přijali jsme do školy ještě jednu posilu za Ladu Kalmusovou, která se bude muset věnovat „úředničině“. Do školy nastoupí nová paní učitelka- paní Jaroslava Steckovičová. Paní Steckovičová má dlouholetou praxi jako učitelka 1. stupně, asistent pedagoga a vychovatelka v ŠD. Věříme, že obě nové paní učitelky budou u nás ve škole spokojené a že kolegové, ale především děti naší školy s nimi také.

    

    

    

   Plánované akce na závěr roku 2018 a počátek roku 2019:

    

   4. 12.- Čertovská zumba pro MŠ, 1. + 2. roč. + mikulášská nadílka v MŠ

   5. 12. - rozsvěcení stromu na OÚ- vystoupení pěveckého sboru ZŠ Bratronice od 17 hod.

   11. 12.- Zumba Královna hudby pro 3. +  4. + 5. roč.

   13. 12. -  dárkohraní u Cvrčků, 16.30 hod.

   14. 12. - Vystoupení pěveckého sboru a flétnového souboru ZŠ Bratronice v kostele Všech

                svatých v Bratronicích, 18. hod.

   17. 12. - Dárkohraní u Berušek

   19. 12. - Canisterapie s Filipem, Fidorkou a Borůvkou pro ZŠ

   21. 12. - vánoční zvyky ve škole

              - Cirkus Cecilka pro ZŠ a MŠ

   22. 12. 2018 - 2. 1.2019- vánoční prázdniny pro ZŠ

   3. a 4. 1. 2019- ředitelské volno pro žáky ZŠ

    

   Všem čtenářům přejeme krásný a klidný advent....

    

   Vendula Holmanová


    

   Akce školy / říjen

   V měsíci září pořádala naše škola ZŠ a MŠ Bratronice dvě významné akce. Týdenní adaptační pobyt pro žáky 1. - 3. ročníku v penzionu Klamovka ve Strádonicích u Nižbora. Příjemné rodinné prostředí, výtečná kuchyně, na každém pokoji koupelna, počasí chladné bez deště, v okolí tři hřiště a Keltské opidum, zdatné děti zvládající i 11 km za den a optimističtí pedagogové. No prostě pohoda… Vrcholem byla návštěva sklárny, kde jsme na vlastní oči viděli, jak vzniká prvotřídní ručně foukaný a broušený český křišťál.

   Druhou akcí byl tradiční posvícenský fotbálek AFK Bratronice proti tatínkům našich žáků a v přestávce dětský fotbálek modrých proti zeleným. I přes nevelkou účast diváků se pro školu vybralo 1 832,- Kč, za což všem děkujeme. Všichni jsme se skvěle bavili, tak se přijďte příště také podívat.

   Ve středu 3. října v rámci projektového dne Zdravá strava přijel pan Krulich a vyráběl s dětmi Zdravé Smoothie. Moc nám chutnalo ovocné i zeleninové.

   Na pátek 19. 10. byl připraven pro žáky 4. a 5. ročníku preventivní program – Holky, kluci, pozor na kyberprostor a na úterý 23. 10. Bářino toulavé divadlo – pohádka O statečné Margitce.

   Ve středu 17. 10. se dívky zúčastnily florbalového turnaje Čeps Cup a ve středu 24. 10. byli naši školu reprezentovat hoši.

    

   Školní družina- zájmové kroužky

   Ve škole stále probíhá výuka plavání a družina rozjela kroužky sborového zpěvu, hry na flétnu, čtení, angličtiny, florbalu, logických a deskových her a badatelství. Mimo družinu ještě děti navštěvují Zumbu, keramiku, hry pro rozvoj skupinové spolupráce a cvičení pro trénink paměti a koncentrace pozornosti.

   Zuzana Ernstová


    

   Škola v ZÁŘÍ

   Nový školní rok 2018/2019 jsme zahájili v pondělí 3. září. Z nebe na nás padalo štěstí, takže jsme byli nuceni přesunout uvítání nových prvňáčků do jejich třídy. Děti dostali nová školní trička a spoustu dárečků od paní učitelky, paní vychovatelky a od paní starostky. Celkem jsme uvítali 17 nových žáčků.

   V letošním školním roce naši základní školu navštěvuje rekordních 73 žáků, do naplnění kapacity školy tedy chybí jen 2. Mateřská škola je tradičně zcela zaplněna 40 dětmi.

   Od 10. září (vždy v pondělí) jezdí děti ze ZŠ na plavání do plavecké školy Meduza Kladno. Kurzy plavání jsou nově povinné, každý žák musí na 1. stupni absolvovat celkem 40 hodin výuky. V letošním školním roce prvních 20 hodin absolvují žáci 2., 3,. a 4. ročníku a dva žáci z 5. ročníku, kteří nemají ještě hodiny splněné. Výuka plavání byla nově zařazena do školního vzdělávacího programu školy, je tedy pro žáky školy zdarma (výuka je placena ze státního rozpočtu, režijní náklady z rozpočtu obce a na dopravu nám byla schválena dotace MŠMT). Poslední lekce plavání čeká děti 19. listopadu.

   Pevně věříme, že budou děti ve škole i školce spokojené a plné chuti a zápalu se s námi učit J

   Plánované akce na školní rok 2018/2019 (zapiště si do kalendáře):

   24. září- informační schůzka pro rodiče dětí z MŠ

   24.- 27. září – adaptační výlet pro žáky 1., 2. a 3. ročníku

   28. září- Den české státnosti- státní svátek

   3. října- projektový den ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ pro ZŠ

   11. října- Zumba MŠ- Sněhurka a 7 trpaslíků

   29. a 30. října- podzimní prázdniny ZŠ

   20. a 21. prosince- dny volna pro žáky ZŠ (ve škole proběhnou vzdělávací kurzy pro pedagogy)

   22. prosince 2018- 4. ledna 2019- vánoční prázdniny

   31. ledna- ukončení 1. pololetí, vysvědčení

   1. února- pololetní prázdniny

   4. – 8. března- jarní prázdniny ZŠ

   18. dubna- velikonoční prázdniny

   19. a 22. dubna- velikonoční svátky

   1. a 8. května- státní svátky

   9. a 10. května- dny volna pro žáky ZŠ

   28. června- ukončení 2. pololetí, vysvědčení

   29. června- 1. září- hlavní prázdniny

   J Nový školní rok zahájíme 2. září 2019 J

   Další akce a projekty vždy každý měsíc zveřejníme na stránkách školy a také v obecních novinách.

   Nové kontakty školy a školky najdete na novém webu: www.zsamsbratronice.edupage.org

   Za školu Vendula Holmanová

  • Kontakty

   • Základní škola a Mateřská škola Bratronice, okres Kladno
   • reditel@zsbratronice.cz
   • zsms.bratronice@seznam.cz
   • webmaster@zsbratronice.cz
   • ředitelka: 774 462 120 učitelé ZŠ: 608 837 530 školní družina: 774 462 192 mateřská škola: 774 462 191 školní jídelna: 774 462 190 školní psycholog: 736 540 811
   • Bratronice 76 273 63 Bratronice
   • Základní škola: kalmusova@zsbratronice.cz Školní jídelna: jidelna@zsbratronice.cz Mateřská škola: ms@zsbratronice.cz Školní družina: druzina@zsbratronice.cz ŠPP: spp@zsbratronice.cz Správce stránek školy: webmaster@zsbratronice.cz
   • https://mapy.cz/zakladni?x=14.0126485&y=50.0670527&z=17&source=addr&id=9266529
   • Obec Bratronice, Bratronice 35 Starostka obce: Miloslava Knížetová Telefon: 312 659 128 www.bratronice.cz
   • 3vsthtd
   • IČO 750 34 581 IZO 102 086 648 RED IZO 6000 44 106 číslo účtu 213 791 619 / 0300